Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir , Elitshoes, Ayakkabı ve Çanta Modelleri ile Sandalet Ürünleri, Bay Bayan Terlik, Çocuk Ayakkabıları , SepetSEPETİNİZ
Sepetinizde ürün yok
0356 317 60 29
Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir , Elitshoes, Ayakkabı ve Çanta Modelleri ile Sandalet Ürünleri, Bay Bayan Terlik, Çocuk Ayakkabıları , Sepet SEPETİNİZ
Sepetinizde ürün yok

Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir


Yayın Tarihi: 29.12.2017 15:31 Güncellenme Tarihi: 03.01.2018 14:01
Bilgilendirme
Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir

Süet ayakkabınızla yağmura yakalandınız diyelim. Eve döndüğünüzde ayakkabı üzerinde su ya da çamur lekelerininoluştuğunu görebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ilk şey ayakkabıyı güneş görmeyen bir yerde oda sıcaklığında kurumaya bırakın. Kururken şekil bozukluğu oluşmaması için, süet ayakkabı içini kağıt havlu ya da havlu ile doldurmalısınız. Yumuşak süet ayakkabının içini gazete kağıdı ya da sert, köşeli herhangi bir şeyle doldurmayın. Deri üzerinde iz bırakabilir.

Tamamen kuruduğundan emin olduğunuzda tel fırça ya da süet fırçası ile kurumuş kirleri fırçalayın. Ayakkabının görünümünü bozmamak için fırçalama işlemi her zaman tek yöne doğru olmalıdır.

Süet ayakkabıdaki leke nasıl çıkar?

Lekeler geçmediyse süet silgisi ile fazla bastırmadan lekenin üzerini silin. Evinizde süet silgisi yoksa kauçuk silgi ile de silebilirsiniz. Klasik yeşil silgiler genellikle kauçuk olurlar. Silme işlemi bittikten sonra süet koruma spreyini sıkarak temizliği tamamlayabilirsiniz. Süet silgisi ve süet koruma spreyini ayakkabı mağazalarından ya da alışveriş sitelerinden temin edebilirsiniz. Ayakkabılarınızın şeklinin bozulmaması için mutlaka içine kağıt koyarak saklayın.

Herhangi bir leke yoksa dahi düzenli olarak süet ayakkabılarınızı temizlemelisiniz. Ayakkabılarınızı kaldırmadan önce fırça ile tek yöne doğru fırçalayıp sprey sıkın. Kuruduktan sonra kaldırın.

Süet ayakkabıda oluşan su lekesini çıkarmak için;

Süet ayakkabı yeni lekelenmişse temizlemek kolaydır. Fakat beklemiş ve kurumuş su lekelerini çıkarmak bazen zordur. Bunun için temiz mikrofiber bezi hafifçe ıslatın. Islak bezle ayakkabının tüm yüzeyini homojen şekilde nemlendirin. Fazla suyu emmesi için sünger ya da kuru bez kullanın. Ardından nemli ayakkabının içine kuru bir havlu koyarak bir gece bekletin. Ertesi gün tüm yüzeyi süet fırçası ile fırçalayın.

Süet ayakkabıların tüyleri zamanla yüzeye yapışır ya da dökülür. Tüyleri kabartmak için ayakkabıyı su buharına tutun. Su buharına tutabilmek için en kolay yöntem ütü ya da kaynamış su kullanmaktır. Ütüyü buhar açık konumuna getirerek ayakkabıya değdirmeden buhar verebilirsiniz. Bu yöntem dışında geniş bir kapta su kaynatın. Ardından ayakkabıyı suya değdirmeyecek şekilde kabın üzerine tutabilirsiniz. Buhar ayakkabının nemlenmesine sebep olacaktır. Ayakkabınızı kuruduktan sonra fırçalayın. Süet ayakkabılarınızın yenilendiğini göreceksiniz.

Süet ayakkabı temizlerken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Süet ayakkabıları kesinlikle yıkamayın.
  • Islakken fırçalamayın.
  • Fırçalama işlemini mutlaka tek yöne doğru yapın.
  • Ayakkabıyı güneş ışığında kurutmayın.
  • Kuruturken içini kağıt havlu ya da havlu ile doldurun. İçine koyduğunuz havlunun ayakkabının formunu bozmayacak büyüklükte ve yumuşaklıkta olmasına dikkat edin.
  • Lekeleri silerken fazla bastırmayın.