Deri Ayakkabı Nasıl Temizlenir , Elitshoes, Ayakkabı ve Çanta Modelleri ile Sandalet Ürünleri, Bay Bayan Terlik, Çocuk Ayakkabıları , SepetSEPETİNİZ
Sepetinizde ürün yok
0356 317 60 29
Deri Ayakkabı Nasıl Temizlenir , Elitshoes, Ayakkabı ve Çanta Modelleri ile Sandalet Ürünleri, Bay Bayan Terlik, Çocuk Ayakkabıları , Sepet SEPETİNİZ
Sepetinizde ürün yok

Deri Ayakkabı Nasıl Temizlenir


Yayın Tarihi: 29.12.2017 15:09 Güncellenme Tarihi: 03.01.2018 14:01
Bilgilendirme
Deri Ayakkabı Nasıl Temizlenir

Deri Ayakkabıları Temizleme Yöntemleri

 1. Derinin hassas dokusuna zarar vermeden ayakkabıyı temizlemek için; 1 adet ayakkabı fırçası, yumuşak bir bez, deri ayakkabı spreyi, beyaz sirke ve ayakkabı parlatıcısı gerekmektedir. Ayakkabı bağlıklı ise bağcıkları çıkarılır. Öncelikle deri ayakkabı, fırça yardımıyla üzerindeki tozlardan temizlenir. Ardından nemli ve yumuşak bir bezle yavaş ve yuvarlak hareketlerle silinir. Deri ayakkabı spreyiyle de aynı işlem yapılabilir. Ayakkabı üzerinde oluşan lekeler için bir beze beyaz sirke dökülür ve bu bezle deri yüzey silinir. İnatçı lekeler için yuvarlak hareketlerle biraz bastırarak silmek gerekebilir. Ancak sirke asla deri yüzeye zarar vermez. Leke kaybolduktan sonra ayakkabının dikiş yerleri hariç tüm yüzeyi bir beze dökülen deri ayakkabı cilasıyla parlatılır. Lekelerden arınmış ve ilk günkü kadar parlak görünen deri ayakkabılar hazırdır.
 2. Deri ayakkabıları temizlemek için; yumuşak ayakkabı fırçası, oda sıcaklığında 2 bardak su, 1 yemek kaşığı sıvı el sabunu, yumuşak bir bez gerekmektedir. Öncelikle fırça ile ayakkabının üzerindeki tozlar ve kirler yok edilir. Ardından yumuşak bez, sabunla karıştırılıp köpürtülen suya ıslatılır ve bu bezle deri ayakkabının her yeri silinir. Son olarak da kurulanan deri ayakkabılar kirlerden arınmış olur.

Deri Ayakkabıları Doğru Kullanım Koşulları

 1. Deri ayakkabılar açık havada, özellikle de güneş ışığı altında bekletilmemelidir.
 2. Deri ayakkabının üzerine başka bir ayakkabı veya bir malzeme konulmamalıdır.
 3. Her kullanımdan önce mutlaka ayakkabı fırçası yardımıyla tüm kir ve tozdan arındırılmalıdır.
 4. Deri ayakkabı spreyleriyle ayakkabılar sık sık temizlenmeli ve parlatılmalıdır.
 5. Arada bir ılık su ile ıslatılmış yumuşak bezle silinen deri ayakkabıların daha uzun süre yeni gibi kalması mümkün olacaktır.
 6. Deri ayakkabı silindikten sonra kuruması için asla güneş alan bir yerde bırakılmamalı, kuru bir bezle silinmelidir.
 7. Deri ayakkabılar ıslak bırakılırsa kısa sürede deforme olur ve üzerinde lekeler oluşur. Bu sebeple mutlaka kurulanmalıdır.
 8. Deri ayakkabıları ortalama ayda bir kez deri ayakkabı cilasıyla parlatmak gerekmektedir. Bu sayede derinin ömrü uzar, kolay kolay zarar görmez.
 9. Aynı deri ayakkabıları her gün giymemek gerekir. Bir ayakkabı bir gün giyildikten sonra temizlenip en az iki gün dinlendirilip havalandırılmalıdır. Bu işlem ayakkabı içinde koku oluşmasını önleyecektir.