Ayakkabı Bakımı ve Kullanımı , Elitshoes, Ayakkabı ve Çanta Modelleri ile Sandalet Ürünleri, Bay Bayan Terlik, Çocuk Ayakkabıları , SepetSEPETİNİZ
Sepetinizde ürün yok
0356 317 60 29
Ayakkabı Bakımı ve Kullanımı , Elitshoes, Ayakkabı ve Çanta Modelleri ile Sandalet Ürünleri, Bay Bayan Terlik, Çocuk Ayakkabıları , Sepet SEPETİNİZ
Sepetinizde ürün yok

Ayakkabı Bakımı ve Kullanımı


Yayın Tarihi: 29.12.2017 14:26 Güncellenme Tarihi: 03.01.2018 14:00
Bilgilendirme
Ayakkabı Bakımı ve Kullanımı

Öncelikle satın alınan ayakkabının kalitesine büyük özen gösterilmelidir. Ayakkabının kalitesi hem ayak sağlığı hem de ayakkabının ömrü açısından son derece önemli bir konudur. Kalitesiz bir ayakkabı, ne kadar özen gösterilse de kısa sürede kötü görünmeye şekil bozukluğu başlayacaktır. Mümkün olduğu kadar gerçek deri ayakkabı satın alınması gerekmektedir. Gerçek deri gözeneklere sahip olduğu için ayağın hava almasını sağlar ve terlemeyi azaltır. Eğer ayakkabı gerçek deri değilse, kaliteli bir suni deri olmasına özen gösterilmelidir.


Deri ayakkabıları temiz tutmak için her kullanımdan sonra mutlaka nemli bir bezle silmek uygun olacaktır. Asla alkol ya da benzeri bir maddelerle temizlenmemelidir. Deri ayakkabıların, bakım kremleri, badem yağı ya da vazelin ile periyodik bakıma sokulmaları gerekmektedir. Eğer kişi, ayakkabının bakımı ile kendisi uğraşmak istemiyorsa, ayakkabıları bir lostracıya bırakması uygun olacaktır.


Ayakkabının kalitesi kadar, ayağa uygun olup olmadığı da önemlidir. Örneğin; taraklı ayaklara sahip olan kişilerin dar kalıptaki ayakkabıları tercih etmemeleri gerekmektedir. Aksi halde ayakkabı kısa sürede deforme olacaktır.


Aynı ayakkabıyı aylarca giymek de hem ayak sağlığı hem de ayakkabının ömrü için doğru olmayan bir durumdur. Ayakkabıların üst üste günlerde giyilmemesi ve hava alarak dinlendirilmesi önemlidir. Ayakkabıyı üst üste giymemek kadar düzgün giyip çıkarmak da önemli bir konudur. Bazen bağcıklı ayakkabılar üşenildiği için bağcıkları açılmadan ayaktan çıkarılmakta ve yine aynı şekilde giyilmeye çalışılmaktadır. Bu durum ayakkabının deforme olmasına neden olmaktadır. Ayakkabının çekecek yerine parmakla giyilmesi de arka kısmının zamanla esnemesine neden olacaktır.


Süet ve nubuk ayakkabıları temizlemek için satılan sprey, fırça ve silgiler bulunmaktadır. Bunlar uygun fiyatlı ürünlerdir ve ayakkabıların uzun ömürlü kullanılabilmesi için mutlaka her evde bulundurulmaları gerekmektedir.


Kumaş ya da keten ayakkabıların bakımı diğer materyallere göre daha zordur. Ayakkabının kullanım şartlarında aksi belirtilmiyorsa çamaşır makinesinde yıkamak çözüm olabilmektedir.

Ayakkabıların kullandıktan sonra tozunu almak, ayakkabı dolabına kaldırırken içine ahşap kalıplar koymak (ahşap olması, içinde kalan nemi çekecektir), ara sıra kokuya karşı sprey sıkmak, ayakkabıların uzun ömürlü olmasında etkili olacaktır.


Ayakkabının tabanı da çok önemlidir. Her taban her mevsime ya da zemine uygun değildir. Örneğin kösele ya da neolit bir ayakkabıyı karlı ve buzlu bir havada giymek, hem tehlikeli hem de ayakkabı için uygunsuzdur. Aynı şekilde bazı poliüretan ve eva tabanlar da kaygan zeminler için uygun değildir. Bu tür havalarda pvc, termo ya da kauçuk tabanlar tercih edilmelidir.

Islanan ayakkabıların doğrudan ısıyı yaklaştırarak kurutulmaya çalışılması, deride çatlamalara ve ayakkabıda gevşemelere neden olabilir. Bu yüzden bu gibi durumlarda, ayakkabının içine nemi alabilecek kuru bez veya temiz kağıt doldurarak, kendiliğinden kurumasını beklemekte fayda vardır. Karlı havalarda ayakkabılarda oluşan tuz lekeleri için ise; bir ölçü sirkeyi iki ölçü su ile karıştırarak oluşturulacak sıvı ve yumuşak bir bez ile temizlik yapılabilir.